Barykada w Al. Jerozolimskich ‏(rozciągnięta od nr 17 do 22)‏ to sławna powstańcza reduta – najpierw b… ‎(N0036)‎
Shared Note Shared Note



Show Details Shared Note: - Barykada w Al. Jerozolimskich (rozciągnięta od nr 17 do 22) to sławna powstańcza reduta – najpierw barykada wierzchnia z worków z piaskiem, później podziemny przekop – rów łącznikowy. Biegł od bramy nr 17 przez jezdnię Al. Jerozolimskich, przecinając główną arterię komunikacyjną, którą wojska niemieckie przerzucały zaopatrzenie na front za Wisłę. Zarazem łączyła dwie części powstańczej Warszawy. Przekop został zbudowany przez saperów z batalionu „Bełt”. Był to również tzw. punkt przeskokowy.

Budowa barykady i przekopu.
W pierwszej fazie budowę zapoczątkowali od strony południowej żołnierze batalionu „Bełt” z bramy domu nr 17 ‏(obecnie 23)‏. Pracą kierował dowódca plutonu saperów tego batalionu, por. Józef Łowiński „Stanisław Byliński”.
W skład plutonu wchodziło 9 zgranych kolegów: por. „Manowski”, por. „Andrzej”, „Zych”, „Żorż”, „Dostoja”, „Janczewski”, „Wiewiórka”, „Suwak”, „Powolny”. 9 ludzi nie mogło wykonać tak wielkiego zadania. Na apel por. „Bylińskiego” zgłosiło się wielu ochotników cywilnych, przede wszystkim rzemieślników. Barykada – tunel, to w równym stopniu i ich zasługa. Ofiarnie w pracach uczestniczył Henryk Zawadzki, komendant OPL w Al. Jerozolimskich 17. W budowie pomagali także wszyscy wolni od służby żołnierze batalionu „Bełt”, jak również oddziałów łączności. Praca odbywała się po 14–16 godzin na dobę, ekipy zmieniały się w przekopie co 10 minut z uwagi na ogromne napięcie nerwowe i morderczy wysiłek fizyczny.

Okręgowa Składnica Meldunkowa.
W domu przy Al. Jerozolimskich 17 mieściła się przez cały czas powstania Okręgowa Składnica Meldunkowa „S” Komendy Okręgu Warszawskiego pod dowództwem ppor. Elżbiety Grossówny-Ostrowskiej „Eli”.
Do zakresu jej działania należało:
a) sprawne utrzymywanie łączności przy pomocy gońców ‏(sieć dowodzenia)‏ między Komendą Okręgu Warszawskiego i Komendą Obwodu Warszawa Śródmieście, znajdującymi się po północnej stronie Al. Jerozolimskich, a dowództwami Podobwodu Śródmieście Południowego, Zgrupowaniem „Kryska" na Czerniakowie i częścią VII Obwodu ‏(Warszawa Powiat)‏ krypt. „Obroża* położonymi po stronie południowej;
b) obsługiwanie centrali i sieci polowych linii telefonicznym pomiędzy dowództwami różnych szczebli;
c) utrzymywanie łączności specjalnej ‏(kanałowej)‏ z Mokotowem.

Obrona barykady.
Barykada została utrzymana do ostatnich chwil Powstania Warszawskiego. Do samego końca za dnia była burzona przez Niemców, a w nocy odbudowywana przez polskich żołnierzy. Jak mówił jeden z powstańców, Stanisław Kopf: O tę barykadę toczyła się osobna bitwa. I tę bitwę wygrali Polacy.
W pierwszej dekadzie września obroną barykady dowodził pchor. Bogdan Siudowski. Był dwukrotnie ranny; mimo sprzeciwu lekarzy opuścił szpital polowy przy ul. Kruczej i dowodził obroną barykady do dnia kapitulacji. Za ten okres walk mianowano go podporucznikiem i przedstawiono do odznaczenia Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari.
W ostatnich dniach walk wciąż trwała obrona tego miejsca prowadzona przez resztki oddziałów ewakuowanych z Mokotowa, których dowódcą był rtm. Andrzej Czaykowski „Garda”. Wojnę przeżył. Został skazany i stracony w więzieniu mokotowskim w 1953 roku.



Barykada w Al. Jerozolimskich (rozciągnięta od nr 17 do 22) to sławna powstańcza reduta – najpierw b…

INDINameBirthAnniversaryPlaceChildrenDeathAnniversaryAgePlace
1I0057Pawłowski, Mateusz Franciszek
MATEUSZ FRANCISZEK,PAWŁOWSKIPAWŁOWSKI,MATEUSZ FRANCISZEK12745473MYESY100

Total individuals : 1
GIVNSURNSEXBIRTDEATTREE